
Každá komunita si píše svoji historii, má své fluidum, které se šíří do okolí. Buď ho přijmete, nebo časem odvrátíte tvář. Výjimkou nejsou ani MMA kluby, týmy, gymy. V této řadě stojí také Penta Gym Prague. Před deseti lety zápasil pod touto značkou Václav Šamša, celkem stihl devět zápasů. Nyní se vrací k tréninkům, aby opět načichl Pentou. Proč zrovna otevřel znovu dveře tohoto klubu?
Co se ti vybaví, když se řekne Penta Gym?
Měl-li bych to destilovat na jednu věc, pak nejjasnější věc v mé mysli je „bratrství“. Od mých 17 let až po současnost se jedna věc na Penta Gymu nezměnila, a to sice duch kolektivu. Cvičenci přicházejí a odcházejí, ale bez ohledu na sestavu byl vždy v Penta Gymu přítomen genius loci vymezený především smyslem pro humor a smyslem pro čest. Troufám si tvrdit, že to je také tajemství skryté za dlouhodobým úspěchem a atraktivitou Penta Gymu. Většina lidí se často nebo častěji pohybuje ve stresovém prostředí a metaforická otevřená náruč tělocvičny pro ně má cenu.
Proč Penta, a ne jiný klub?
Původně to byla vlastně náhoda. Po rozhodnutí pro MMA (tehdy se říkalo valetudo) jsem hledal na internetech a narazil na Dana Bartáka. Byl jsem tehdy dost nervózní, ale Dan si mě brzy získal svým sarkasmem a emoční investicí. Mužně miluje sport i své zápasníky, a to mi bylo sympatické už od začátku. Pro mě osobně byla výjimečná zkušenost také v tom, že Penta Gym bylo první místo, kde se mnou jednali jako s dospělým. Řekl bych, že to je v životě náctiletého muže důležitý okamžik.
Každý klub má svoje – styl tréninku, humor, atmosféru, složení lidí, jaká byla, je v tomhle pohledu Penta?
Humor, atmosféru a složení nelze snadno uchopit a popsat. Nejblíže se snad dostanu, když řeknu, že humor, atmosféra i složení lidí v Penta Gymu jsou teleologicky podmíněné jednomu – být nejlepší zápasník. To jde ruku v ruce s tím, být dobrý člověk. Styl tréninku je specifický tím, že se neustále vyvíjí. Jen za mých 5 let aktivního tréninku se metodika proměnila radikálně. Na začátku jsem byl trénován spíše tradičně (rozuměj – hodně angličáků) a na konci tréninky připomínali spíše camp Connora McGregora. Za hlavní rys stylu trénování Penta Gymu považuji právě nekonečné hledání nových postupů a metodologie.
Hodně mladých začíná s MMA, co bys jim poradil, čeho by se měli držet, čeho se vyvarovat?
Napadají mne dvě rady:
- Není kam spěchat – stávalo se to mně a teď to pozoruji na současných nováčcích, že jsou na tréninku děsně urputní. Obecně tím trpí sparing a jejich zlepšovaní je tak pomalejší, než by muselo být.
- Učit se jazyky a cestovat za tréninky. Není důležité jen „co“ se učím, ale také „jak“ se to učím.
- Přijďte poznat tréninky MMA na vlastní kůži do Penta Gymu Praha. MMA je závislost.Tréninky MMA, BJJ, Thajský box nebo wrestling jsou u nás, jak pro úplné začátečníky, tak pro zápasníky. Nikdy není pozdě začít. První trénink je zdarma http://www.pentagym.net/treninky/