Telefon: +420 603 540 896 E-mail: info@pentagym.net

Historie klubu

1997

Daniel Barták - Vale tudoJe léto roku 1997 a v hlavách dvou mužů se, v nadmořské výšce 1111 m, zrodil bláznivý nápad zúčastnit se v Čechách začínajících, ultimátních zápasů. Tehdy se to zdálo jako plácání do větru fučícího kolem horské chaty a nikdo netušil, že tak začala první kapitola nové knihy s názvem Penta gym Praha. Plné tři roky trvala aktivní spolupráce trenéra Bohumila Jedličky a závodníka Daniela Bartáka, korunovaná dvěma tituly mistra České republiky a sérií deseti neprohraných zápasů za sebou.

V té době se v Praze Strašnicích objevila spousta nadšenců, kteří tvrdili, že by to v kleci taky chtěli zkusit, ale nikdo nebyl ochoten vydržet tuhle tvrdou sportovní řeholi. Hodiny strávené v posilovně, na běžeckém okruhu, na lapách nebo na žíněnce braly hodně energie a měnily jejich počáteční vize v rozhodnutí, že je pro ně jednodušší trávit čas jinak, lehčeji.

Po ukončení vlastní závodní kariéry přebírá roli trenéra Daniel Barták a začíná připravovat i ty, kteří nemají zájem vrhnout se do závodního oktagonu nebo ringu, ale berou to jako sebeobranu nebo jako vybití přebytečné energie. Mezi jeho klienty patří široké spektrum lidí, od vyhazovačů, pracovníků policie, vysokoškolských studentů až po bankovní úředníky nebo lékaře chirurga. Tito lidé vyvrací rozšířený předsudek, že ultimátní zápasy jsou jen pro pouliční rváče a vymlácené mozky.

Mezi Bartákovy trenérské úspěchy patří příprava Davida Kaliny, který získal titul vícemistra republiky a vítězně absolvoval nejdelší zápas v historii ultimátních zápasů v Čechách, který trval neuvěřitelných 52 minut. Dále pak vedení a příprava Bohumila Lungrika, který až donedávna držel úctyhodnou sérii zápasů bez porážky a mezi jinými udolal i jednoho z nejznámějších bojovníků u nás Romana Vanického.

2005

Penta gym soustredeni 2006

Skutečný oddíl se začíná tvořit v roce 2005, kdy přichází do Strašnic Patrik Doležel, bratři Trojánkové a André Reinders. Tito, společně s Bohumilem Lungrikem, vytvářejí team, který objíždí, se střídavými úspěchy, české i evropské kolbiště. Reindersova hvězda rychle vylétá nahoru a jeho představení na FFC v Německu, kde mu stačí méně než minuta, aby si poradil se dvěma hvězdami místního MMA nebe, bere dech.

2006

V roce 2006 se na své cestě po světě v Penta gymu zastavil černý pás v BJJ Fernando N. Araujo a vlastně tak nastartoval větší zájem o BJJ v Čechách. Mezi největší úspěchy v MMA tohoto roku dozajista patří vítězství Reinderse, který v Německu na Free Fight Championship porazil Jean Francoise Lenoguese veterána Cage Rage a Pridu! Své kvality ukáže i na velmi dobře obsazeném MČR v grapplingu, kde končí druhý. Petr Švoma vítězí ve čtyřkové pyramidě do 84kg na Gladiators Free Fight Legue.

2007

Rok 2007 byl rokem plných změn. Skončila spolupráce s Fernandem Araujem, André Reindersem a Bohumilem Lungrikem. S jejich odchodem přišla i první změna lokality tělocvičny. Nejprve se Penta gym provizorně přestěhoval kousek od stanice metra Flora do tělocvičny Bravo, aby nakonec své jméno na tři roky spojil s Palackého náměstím, kde se začalo cvičit v Gorazdově ulici. Začátkem roku náš oddíl spojil své jméno se švédským profesionálním MMA teame ShootersMMA a BJJ převzal Dariusz Sack mistr Evropy z polské Copacany. Bohumil Lungrik a Dan Barták jsou zařazeny mezi osmičku nejlepších MMA zápasníku za období 1996-2006 podle časopisu Fighters magazín.

2008

Rok 2008 je více méně ve znamení hledání nových zápasníku MMA a prezentace BJJ na českých (tři zlaté na MČR v SW – Barták, Veřmiřovský, Pokorný) a zahraničních (Ivan Hromník se stává mistrem jižního Německa) kolbištích, která šla s příchodem Sacka rychle nahoru. Mezi nové hvězdičky se tento rok zapsal mimo jiné David Endrýs, Petr Gyumolcs, Radek Veřmiřovský nebo Václav Šamša.

2009

Rok 2009 začíná a končí vítězstvími proti slovenským soupeřům (Šamši na Slovensku a Pavla Bechtolda v Příbrami). Mezi důležité úspěchy patří vystoupení na Austria open v BJJ, které vyhrál Ivan Hromník a ovládnutí Czech open fighting a Czech BJJ openu, odkud přivážíme čtrnáct medailí (zlaté veze Sack, Veřmiřovský, Endrýs, Barták, Šamša a Frýba) a vítězství Davida Endrýse na Hell Cage 4.

2010

Penta gym soustredeni 2010Rok 2010 začíná vítězstvím Dana Bartáka na mistrovství Evropy v BJJ. Skvělé debuty absolvují v amatérském i profesionálním ringu či oktagonu Viktor Pešta, Petr Holoubek, Michal Hořejší nebo Jakub Cogan. Největší úspěch prožívá team na prvním turnaji nové organizace Gladiators Championship Fighting pod názvem Judgement day, kde vítězí ve čtyřech z pěti utkání. Vlajkovými loděmi tohoto roku patří bezesporu Václav Šamša a Pavel Bechtold, kteří bez problémů postoupili mezi poslední čtyři v osmičkové pyramidě o mistra republiky ve váze do 77kg. V polovině roku se oddíl znovu stěhuje. Tentokrát na Žižkov do Bořivojovi ulice. Oddíl BJJ opouští v lednu Darek Sack. Dan Barták získává fialový pás a přebírá jeho roli.

2011

Do roku 2011 vstupujeme čtyřmi vítězstvími (Bechtold, Pešta, Trávníček, Šmidlík) z pěti na MMA turnaji organizace GCF a medailovou nadílkou z mistrovství východního Německa (Barták, Racek, Duben, Rzounek, Bedin) a České republiky (Hrdlička, Endrýs) v BJJ a SW. V našem teamu přibývá nová trenérská dvojice (Martin Jahoda zápas a Iskander Sakhvatshin kick-box). Na MMA scéně nejvíce září Ondřej Skalník, Viktor Pešta a Jiří Paluska. Ten ke konci roku získává titul mezinárodního amatérského mistra Slovenska v MMA. V profesionálním oktagonu končí těsně před branami Pavel Bechtold, který prohrává ve finále mistrovství České republiky organizace GCF. V BJJ a SW exceluje dvojice Lukáš Duben a Marek Macho, která přiváží z Francie dvě zlata z NAGA. Nesmíme zapomenout ani na Jindřicha Stibůrka, který pravidelně loupí medaile na domácí scéně. Na začátku nového roku jsou obléknuty naše stránky do nového hávu, o což se zasloužili Pavel Flégl a Michal Hořejší.

2012

Rok 2012 začal velmi úspěšně. Ze dvou akcí organizace GCF naši borci vytěžili pět vítězství (Pešta, Hořejší, Aldorf, Bechtold, Labduška) a jen jednu prohru. Hlavně Peštovo vítězství bylo velice cenné, protože se jím vyšvihl na první místo českého rankingu těžkých vah podle serveru ultimatni-zapasy.cz. Do konce roku zvládl čtyři zápasy a všechny vyhrál (většinou proti zahraničním soupeřům). Ve světových tabulkách se vyšvihl na 153. místo ve své váhové kategorii podle fightmatrix.com. Mimo dílčích úspěchu se předvedli naši zápasníci i na mezinárodním mistrovství Slovenska v MMA a z třech možných získali tři tituly (Futera, Skalník, Čížek). Uvnitř teamu dochází ke změnám na postech trenérů. Končí Jahoda u zápasu a Sakhvatshin u Thai-boxu. Na jeho post nastupuje Rudolf Vácha, aby byl ke konci roku nahrazen duem Bechtold –Paluska. V BJJ se také dějí věci. Marek Pasierbski (black belt z polské Copacabany) udělí čtyři fialové pásy (Frýba, Endrýs, Bedin, Hromník) a jeden hnědý (Barták). Na mistrovství ČR v BJJ gi a no-gi bereme celkem osm medailí, z toho tři zlaté (Futera, M. Stehlík, Šormová).

2013

Rok 2013 začal překvapivým odchodem Pavla Bechtolda z týmu. Na facebooku jsme překročili metu tisíce fanoušků a Viktor Pešta dosáhl vítězství ve Švédsku až od zeleného stolu. Novým trenérem boxu se stal Michal Novotný a do klece se po dlouhé době vrátil Tomáš Žák. Ve 37 letech nejstarší zápasník Penta gymu. V MMA úspěšně debutovala první žena – Magdalena Šormová. V nově vzniklé amatérské lize českého svazu MMA, kterého se stal Penta gym členem, jsme zažili dobu bronzovou. Pět třetích míst na dvou turnajích (2krát Žák, Mikita, Lamač, Čížek) plus páté místo Jirky Palusky na ME v Kyjevě znamenají skvělý příslib do budoucna. Dvě vítězství v profi oktagonu zaznamenali Futera, Skalník a Pešta, který na začátku prosince získal titul organizace GCF v těžké váze. Martin Stehlík obhájil titul mistra ČR v grapplingu.

2014

Rok 2014 začal medailovými žněmi na amatérském mistrovství ČR v MMA. Tomáš Žák, Tomáš Stehlík a Jiří Paluska brali zlato, Patrik Šmidlík stříbro a Jan Mikita bronz. Daří se nám vyhrávat v zahraničí. Stanislav Futera přiváží vítězství z Polska a Německa (titul šampiona Young Blood Night), Magdalena Šormová z Polska, Ondřej Skalník z Německa, Filip Macek z Ruska. Viktor Pešta podepisuje smlouvu v UFC a 31. května v Berlíně na něm debutuje. Z Pardubické amatérské ligy odjíždíme se skorém 8-0. Tři vítězné profi zápasy zvládne Stanislav Futera a Filip Macek, který se zároveň stává šampionem organizace GCF. Ve světových tabulkách se objevili hned tři naši zápasníci. 190. Filip Macek, 556. Stanislav Futera a 133. Viktor Pešta.

2015

o-klubuNa začátku roku 2015 se stal Penta gym, podle portálu Fight Club news, nejlepším oddílem roku 2014 v Čechách a na Slovensku. Dan Barták byl zvolen nejlepším trenérem, Filip Macek oceněn za nejlepší K.O.. Viktor Pešta se stal druhým nejlepším zápasníkem. V jednotlivých kolem CSMMA amatérské ligy dosáhli v pyramidovém systému na první místa Lukáš Vítek, Jakub Hlavka, Jan Václavík, Jarda Hazmuka a Jakub Štěpán.  Tři zlata přivážejí zápasníci z Czech openu (Poláková, Turek a Hlavka). Jakub Kukla končí na mistrovství ČR na třetím místě. Viktor Pešta vyhrává svůj první zápas na UFC. Další skalpy ze zahraniční přiváží Martin Lamač a Jakub Běle z Neměcka Filip Macek z Ruska a Ondřej Skalník z Maďarska, kde vyhrává pyramidu. Jiří ‘Mamut’ Paluska se stává šampionem německé organizace YBN. O tento pás bojuje i Barbora Poláková a Stanislav Futera, oba neúspěšně. Stejně jako Tomáš Žák na GCF. Po tomto zápase ukončuje svoji bohatou kariéru.  Filip Macek vypadává v pyramidě ruské organizace ACB až v semifinále, ale záhy s ní podepisuje kontrakt na 6. zápasů.

 

Poslední novinky

Nábor nových členů


Pořádáme nábor nových členů! Vyzkoušejte si s námi různé bojové sporty (MMA, BJJ, Grappling, Thajský box,... Více

Tříměsíční kurz Grapplingu


Tříměsíční kurz grapplingu/BJJ no-gi je určen všem, kteří se chtějí, pod dohledem zkušeného trenéra a... Více

Tříměsíční kurz MMA


Tříměsíční kurz MMA je určen všem, kteří se chtějí, pod dohledem zkušeného trenéra Daniela Bartáka, o tomto... Více

Facebook